Црвена звезда у финалу АБА Суперкупа

Кошарка

Кошаркаши Црвене звезде мтс савладали су Цедевиту у полуфиналу АБА Суперкупа резултатом 68:79 (16:25, 11:20, 17:11, 24:23). Црвено-бели ће се за први трофеј у сезони борити са екипом Будућности.

Кошаркаши Црвене звезде мтс савладали су једног од главних конкурената за врх АБА лиге. Црвено-бели су у полуфиналу АБА Суперкупа били бољи од Цедевите резултатом 68:79. Рецепт за победу била је изузетна игра у одбрани, а поготово у првом полувремену када су Загрепчани успели да убаце само 27 поена и поред тога што је реч о изузетно квалитетној екипи пуној интернационалаца.

Изабраници Милана Томића имали су јасан план и спровели су га у првом полувремну до танчина у дело. Међутим, искусни ривал је консолидовао редове, чак и у једном тренутку запретио потпуним повратком, али је Црвена звезда у пресудним моментима била на препознатљивом нивоу.

Што се тиче индивидуалног учинка прво полувреме припало је Мухамеду Фајеу који је у прва два квартала убацио свих својих 15 поена, а уз то је уписао и седам скокова. Најефикаснији актер утакмице био је Џо Регланд са 20 поена, од чега се посебно издвојио његов учинак у последњој четвртини.

Црвена звезда мтс је овом победом дошла у позицију да се бори за први трофеј у сезони. Финале АБА Суперкупа заказано је за недељу од 21 час у Лакташима. Ривал је Будућност.

Агресивност у одбрани из другог полувремена против Олимпије, пренела се и на меч са Цедевитом. Црвено-бели су од првог минута били веома чврсти и одлучни да наметну свој ритам. Половином првог периода кренула је фуриозна серија. Покренуо је Маик Цирбес, а онда су Били Берон и Мухамед Фаје погодили са дистанце. Цедевита се мучила да дође до поена, а распуцани Фаје трасирао је пут ка првој двоцифреној предности 5:16.

Ривал је до краја првог периода успео да приђе те је након тројке Кобса смањио на 16:22, али је Фаје тик пре звука сирене погодио поново за три и налет Цедевите је одбијен.

Уследио је фуриозни почетак друге деонице изабраника Милана Томића. Одбрана је и даље била изузетно чврста, а Фаје незаустављив. У ритму су били и Регланд, прве поене пронализли Човић и Оџо, а разлика је само расла. За свега три и по минута игре направили серију 15:4 и стигли до великих плус 22 – 18:40. Серију је заокружио Регланд по опробаном рецепту, украдена лопта и незаустављив трк у контру.

Ритам утакмице је у наставку мало опао, али не и агресивност у одбрани Црвене звезде. Те је предност на полувремену била и даље великих 18 поена – 27:45.

Захваљујући константно доброј одбрани изабраници Милана Томића су и у наставку утакмице контролисали ритам. Разлика није падала испод десет поена, а једини мањи пад концентрације црвено-белих догодио се у завршници првог периода. То је искористио Стипановић са четири везана поена и у завршници треће деонице смањио разлику на 12 поена – 44:56.

Цедевита је претила на почетку последњег периода, али је Стратос Перпероглу проналазио решење из тешких ситуација и одбијао налете ривала. Ипак, Цедевитини интернационалци су ушли у добар шутерски ритам и након поена Кука ривал је пришао на једноцифрен заостатак после дуго времена – 56:64. Решење за налет Загрепчана имао је Џо Регланд. Сјајни продори и поготово фантастична тројка у завршници сусрета трасирали су пут Црвеној звезди ка финалу Суперкупа АБА лиге.

Цедевита – Црвена звезда мтс 68:79 (16:25, 11:20, 17:11, 24:23)

Црвена звезда мтс: Регланд 20, Раданов, Човић 8, Кешељ 2, Перпероглу 11, Лазић 2, Фаје 15 (7ск), Берон 8, Ристић 1, Симанић, Цирбес 8 (5ск), Оџо 4 (6ск).

Милан Томић:
– Постоје утакмице када изгубиш, али и добијеш полувреме 25 разлике, као и утакмице када имаш велику предност и изгубиш друго полувреме. Не може у два дана да се одигра свих 40 минута на максималном нивоу. Честитао бих играчима јер су издржали притисак Цедевите и добили један од дербија АБА лиге. Немам шта да им замерим, било је грешака, али су многе грешке и исправљене у односу на претходне утакмице.

Очекивао се пад у другом делу игре и због умора и због квалитета ривала. Не може тако лако да се добије Цедевита. И пре утакмице сам рекао играчима да сви желе да играју дерби утакмице. То је нешто што тренери воле и играчи и мислим да ће мој тим бити спреман да одигра у финалу добру утакмицу против Будућности. Мислим да ћемо бити спремни и покушаћемо да остваримо победу.