Звезда и Трнава у финалу Митропа купа

Фудбал
Црвена звезда се 1968. године у финалу Митропа (Средњеевропског) купа састала са Спартаком из Трнаве и у двомечу је славила укупним резултатом 4:2. То је био други трофеј освојен у овом такмичењу за Црвену звезду, тачно после 10 година од освајања првог.

Трофеј Средњоевропског купа Звезда је први пут освојила 1958. године, само што се такмичење тада звало Дунавски куп. Десет година касније нова генерација црвено-белих на путу до финала у овом такмичењу избацила је мађарски Диошђер, Интер из Братиславе, Ујпешт Дожу, да би у првом финалном сусрету против Спартака из Трнаве, противника са којим ће снаге одмерити у уторак, доживели минималан пораз.

Био је то последњи велики Средњоевропски куп, јер су у њему наступили шампионски тимови подунавског басена, Југославије, Аустрије, Мађарске и Чехословачке, али и три италијанска клуба: Рома, Каљари и Аталанта. Управо је Спартак на старту успео да елиминише Рому, затим сарајевски Жељезничар и скопски Вардар у полуфиналу.

У реванш утакмици београдска Маракана окупила је 40.000 навијача који су веровали да Црвена звезда може да надокнади минус из прве утакмице, иако Спартак из Трнаве те сезоне није забележио ниједан пораз у овом такмичењу.

Али, један од најтежих испита за све европске клубове увек је била београдска Маракана.

Изабраници Миљна Миљанића нападали су силовито и стварали  су шансе, али их нападачи нису искористили. Међутим, у 35. минуту Џајић је погодио Хагару у главу из волеја, а лопта се од њега одбила, тако да је лукави Аћимовић натрчао на њу, послао је у средину, где је голгетер Војин Лазаревић врхом копачке успео да је захвати и благим лобом матира истрчалог голмана за вођство од 1:0. Међутим, Куна је четири минута касније изједначио на 1:1 и Чехословаци су на полувреме отишли са резултатом који им је гарантовао освајање трофеја.

Црвена звезда је у насатвку кренула на све или ништа. До другог вођства црвено-бели су стигли у 57. минуту. Сјајну акцију извели су Џајић и Кривокућа који је центрирао са леве стране, Лазаревић главом оштро шутирао, а голман је једва одбио лопту коју је након тога Остојић убацио у мрежу. Звезда је у 64. минуту стигла до предности од 3:1. Лазаревић је шутирао, а Зоран Антонијевић стигао до одбијене лопте и кроз шуму ногу погодио доњи десни угао Козинкиног гола. Тачку на велику победу домаћи тим је ставио у 69. минуту. Бранко Кленковски се изненада одлучио на ударац који је чувар мреже гостију од силине само кратко одбио до Лазаревића, коме није било тешко да постигне свој други гол за, испоставиће се, коначних 4:1.

Та 1968. година остала је златним словима уписана у историји клуба и нашег фудбала, јер је Црвена звезда у њој освојила три трофеја, титулу првака, Куп Југославије и Средњоевропски куп. Колико је Спартак из Трнаве био квалитетан тим говори и податак да су већ у сезони 1968/69 стигли до полуфинала Купа европских шампиона, где их је тешком муком избацио Ајакс (3:0, 0:2), који се провукао у реваншу и поред пораза од 0:2.